Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biblioteka

Czcionka:

 

Międzynarodowy Dzień Poezji 2024

21 marca w naszej bibliotece, obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody mają miejsce w Paryżu, ale również w naszej szkole od kilku lat pojawia się inicjatywa uhonorowania tego święta.

 Wszyscy uczniowie na przerwach mieli okazję brać udział w czytaniu poezji w bibliotece szkolnej, gdzie dokonywali interpretacji i analizy utworów.
Młodzież wzięła udział w programie artystycznym o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Uczennice ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowały krótkie inscenizacje dla klas I-III, przedstawiając w niebanalny sposób wybrane wiersze Juliana Tuwima.
Jednak największą satysfakcję sprawiło uczniom klasy VII a układanie wierszy z wyciętych wyrazów i fraz ze starych, zaczytanych książek. Uczniowie w trakcie zajęć bawili się słowem, szukali rymów, ale przede wszystkim wyrażali siebie, swoje emocje i to, co chcieliby powiedzieć drugiej osobie…

Działania te miały na celu zachęcić małych i dużych do czytania poezji.

Zachęcamy do sięgania po poezję i inne publikacje na stronę Polona

Aplikacja mobilna już dostępna!!!

 

 

Dzień Mózgu w bibliotece

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu. To wspaniała okazja, by odwiedzić bibliotekę. Dlaczego? To proste. Czytanie książek to jedna z lepszych aktywności, którą możemy zafundować swojemu mózgowi! Każdy wie, że książki to główne źródło wiedzy, ale co jeszcze zyskujemy? Między innymi bogaty zasób słownictwa, zwiększenie efektywności pracy mózgu, lepszą pamięć, pomoc w walce ze stresem i zdecydowanie lepszą wyobraźnię. Można wymieniać długo, ale wniosek jest jeden: Warto czytać!

Dzisiaj odwiedził nas oddział OPB. Wysłuchali ciekawostek o mózgu z książki „Tajemnice ciała” Marka Crocera. Zapoznali się z prezentacją w Genially i zasadami utrzymania mózgu w dobrej kondycji. Rozwiązywali łamigłówki i zagadki. Wzięli udział w eksperymencie. Na zakończenie przy muzyce relaksacyjnej kolorowali mandale.

 

Spotkanie w bibliotece
11 stycznia przedszkolaki z grupy 0 „b” odwiedziły bibliotekę szkolną. Dla niektórych    z nich było to pierwsze spotkanie, stąd rozpoczęło się ono od zapoznania z zasadami korzystania z biblioteki i czytelni. Obejrzeliśmy również krótką bajkę animacyjną pt. „Wizyta w bibliotece”. Następnie dzieci wysłuchały „Wigilijnej opowieści” przedstawionej za pomocą teatrzyku Kamishibai. Przedszkolaki zwiedziły naszą książnicę oraz z ochotą słuchały wszystkich informacji.

Na zakończenie samodzielnie zapoznały się z wybraną przez siebie książką. Chętnie oglądały kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Pani Ania Tuszkowska poprosiła dzieci
o wybór dwóch pozycji książkowych, które wypożyczyła do wspólnego czytania.
 



 

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki literatury dla dzieci i młodzieży. Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Wiadomo bowiem, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć; uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę oraz wzmacnia pewność siebie.    Czytanie to dobry pomysł na spędzanie czasu wolnego, a czytać można wszędzie i wszystko! 

W ramach akcji w naszej placówce bibliotekarze i inni nauczyciele zorganizowali głośne czytanie w przedszkolu oraz szkole. Do wspólnego czytania u najmłodszych została wybrana lubiana przez dzieci seria bajek o emocjach.
Po takich treściach maluchy z chęcią wypowiadały się na temat swoich uczuć i emocji. 
W ramach integracji młodzieży polsko - ukraińskiej uczniowie spotkali się w bibliotece i  słuchali fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry odczytanych przez p. Oliwię Słomińską. 
Dzieci z klasy 1a zaznajomili się z książkami patronki tego święta oraz słuchały czytanej przez panią E. Zorn bajki z wykorzystaniem teatrzyku Kimishibai pt: "Jaś i magiczna fasola".
Z całą pewnością nie była to ostatnia akcja promująca czytelnictwo w naszej szkole. 
Już dziś zapraszamy do udziału w następnych! 

 

 

Kolejna edycja „Narodowego czytania” za Nami.

Społeczność ZK w Łubianie włączyła się w kolejną edycję  „Narodowego Czytania”, organizowaną  przez Prezydenta RP od 2012 roku. 

W tym roku czytaliśmy  „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, najbardziej znany utwór tej autorki. Powstawał on w latach 1886–1887, a w formie książki ukazał się w 1888 roku. To powieść nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. „ (…)występują w niej  rozmowy o Polsce, ale też o codziennych pogawędek przy polskim stole”. Atmosfera  dzieła, bogata nadniemeńska przyroda, wspaniałe pejzaże i krajobrazy to niepodważalne jego walory. Ukazuje ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci.

Całej akcji towarzyszyła świadomość wartości wypływających z czytania.

Dyrektor Mirosław Pepliński powitał uczestników spotkania przypominając cel kontynuowania akcji w naszej szkole. Zachęcał uczniów do czytania i korzystania z  księgozbioru naszej biblioteki, który jest  stale wzbogacany aby sprostać potrzebom czytelników. Następnie rozpoczął wspólne czytanie, do którego dołączyli: wicedyrektor Jarosława Reclaff-Ptaszyńska, bibliotekarka z Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku - Filii w Kościerzynie -Sylwia Kalinowska oraz uczniowie klas 7 i klasy 8.

Gość wydarzenia, Pani Sylwia Kalinowska,  skierowała do czytelników słowa zachęty do czytania, ukazujące czytelnictwo, jako wartość człowieka i tożsamość narodową. Przekazała także do naszej szkolnej biblioteki  3 tomy zbiorów publicystyki społecznej (rozpraw, artykułów, felietonów,…), w których zebrano publikacje Elizy Orzeszkowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia za udział w tegorocznej akcji,  Pani Annie Jakubek za organizację spotkania i piękną oprawę, a Pani Sylwii za wzbogacenie zasobów naszej biblioteki.  


 

        Do zobaczenia w   BIBLIOTECE  

 

 

 

  

„MAGIA PISANIA ” – SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ BARBARĄ KOSMOWSKĄ

15 marca br.  w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 4-6, nauczyciele poloniści, bibliotekarki oraz dyrekcja  Zespołu Kształcenia w Łubianie.

Barbara Kosmowska jest absolwentką filologii polskiej  Uniwersytetu Gdańskiego. Pracowała  w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Następnie swój czas oddała  pasji pisania, na skutek czego powstało mnóstwo wartościowych utworów jej pióra. Ta chwila trwa i powstają kolejne … .

Znakomita polska powieściopisarka, poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży.  W swoim dorobku ma powieści dla dorosłych oraz książki dla dzieci i młodzieży.  Nazywana jest mistrzynią psychologicznych portretów. Pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach i sprawach trudnych, które odnoszą się do codziennego życia. Jej powieści są bardzo emocjonalne, stawiają ważne pytania i skłaniają do refleksji. Pisze o drzemiącej w każdym człowieku potrzebie przyjaźni, miłości i akceptacji. Jej książki są zawsze entuzjastycznie przyjmowane przez czytelników.
W twórczości pisarki znajdujemy mnóstwo tematów ukazujących relacje, przyczyny powstawania konfliktów oraz zwyczajne  zrozumienia drugiego człowieka.

Powieści  autorki znajdujące się na listach lektur  szkoły podstawowej  (Dziewczynka z parku‒ klasy I-III, Pozłacana rybka ‒ klasy VI-VIII) nie są obce również naszym uczniom.
W szkolnej bibliotece posiadamy szeroką ofertę  jej twórczości.  Dzisiejsze spotkanie było  okazją do bliższego  poznania wyjątkowej osoby.                                              
Pani Barbara Kosmowska barwnie opowiadała o sobie i swojej twórczości. Cierpliwie odpowiadała na pytania naszych czytelników: o inspiracje, o ulubione książki, podróże  i autorytety literackie. Aura, którą roztoczyła udzieliła się wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Serdeczna, radosna, niezwykła, sławna  a  skromna i nad wyraz delikatna osoba.

W podziękowaniu za przemile spędzony czas, obdarowaliśmy naszego Gościa portretem pisarki, namalowanym przez uczennicę  naszej szkoły Nadię Kerlin. 
Zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem, wpisem do szkolnej kroniki oraz dedykacją i autografem w książkach autorki.

                 Dziękujemy !

 Pani Barbarze Kosmowskiej, za wyjątkową wizytę.

 Radzie Rodziców ZK w Łubianie, za wsparcie finansowe w  organizacji wydarzenia.

 Prezesowi ZPS „Lubiana” S.A. Panu Zbigniewowi Andrzejewskiemu, za wzbogacenie     

 księgozbioru  biblioteki   szkolnej  w  książki autorstwa Barbary Kosmowskiej.

 

 

 

 

MY TEŻ
W NARODOWYM PROGRAMIE ROZWOJU CZYTELNICTWA  

                                                                                                                        
WIĘKSZOŚĆ Z TEGO RÓWNIEŻ U NAS 
                                                                           

WEJDŹ KONIECZNIE

 

 

 

Przyjdź do biblioteki i przyjmij wyzwanie!!!

 

Nasza biblioteka bierze udział w wyzwaniu

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

dotyczącym czytania 7 minut dziennie tzw. Książkowy NIEKALENDARZ.

NIEKALENDARZ to inspiracje, aktywności z książką i najważniejsze literackie rocznice.

Składa się z 12 kart, z zadaniami na każdy miesiąc, które zachęcą do odwiedzenia biblioteki

i sięgnięcia po książkę.

Mamy nadzieję, że pomogą one w rozwijaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W bibliotece znajduje się gazetka z którą warto się zapoznać.

 

KARTY NA 12 MIESIĘCY

KARTA NA PIECZĄTKI- DOSTĘPNA W BIBLIOTECE

ZAPRASZAMY!!!

 

 

 

 

 

Bibliotekarze zachęcają do korzystania z elektronicznych książek. Jak to zrobić?To bardzo proste…. Wejdź w link, który znajduje się poniżej, skopiuj kod promocyjny wybranej przez siebie lektury i CZYTAJ. Sprawdź sam, co dla Ciebie przygotowaliśmy….

http://ksiegarnia-tuliszkow.pl/smartbook/

kody promocyjne

 

 

 

Kod

Nazwa

KOD_PROMOCYJNY (Atrybut)

SMARTBOOK 001

E - book - Ania z Zielonego Wzgórza, L. M. Montgomery, z oprac., (pakiet: epub, mobi, pdf)

AA83DE28

 

SMARTBOOK 003

E - book - Balladyna, J. Słowacki, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

ME66FD72

 

SMARTBOOK 004

E - book - Chłopi , W. S. Reymont, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

TW18CS31

 

SMARTBOOK 006

E - book - Dziady cz. II, A. Mickiewicz, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

CZ32NB76

 

SMARTBOOK 007

E - book - Dziady, A. Mickiewicz, z oprac.,( pakiet: epub, mobi, pdf)

AR34SK17

 

SMARTBOOK 011

E - book - Lalka z oprac, B.Prus, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

HS99DR31

 

SMARTBOOK 017

E - book - Opowieść wigilijna, C. Dickens, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

RT98UY92

 

SMARTBOOK 019

E - book - Pinokio, C. Collodi, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

GF32HJ67

 

SMARTBOOK 022

E - book - Przygody Tomka Sawyera, M. Twain, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

TN88SW21

 

SMARTBOOK 024

E - book - Quo vadis, H. Sienkiewicz, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

PZ33HF15

 

SMARTBOOK 027

E - book - Syzyfowe prace, S. Żeromski, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

BV66XC72

 

SMARTBOOK 029

E - book - Tajemniczy ogród, F. E. Burnett, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

WS25FF35

 

SMARTBOOK 030

E - book - W 80 dni dookoła świata, J. Verne, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

UD54HD65

 

SMARTBOOK 031

E - book - W pustyni i w puszczy, H. Sienkiewicz, z oprac.,( pakiet: epub, mobi, pdf)

GT93JR22

 

SMARTBOOK 034

E - book - Zemsta, A. Fredro, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

TF28YW47

 

SMARTBOOK 014

E - book -Moralność pani Dulskiej, G. Zapolska, z oprac.,( pakiet: epub, mobi, pdf)

MF65HT77

 

SMARTBOOK 018

E - book -Pan Tadeusz, A. Mickiewicz, z oprac., ( pakiet: epub, mobi, pdf)

SW65AW21

 

 

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

Dnia 14 listopada br. w naszej bibliotece świętowaliśmy „Ogólnopolski Dzień Biblioterapii”

Dzieci z klas II miały okazję zobaczyć krótkie przedstawienie z morałem w wykonaniu uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariatu.
W świetlicy Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom  bajkę terapeutyczną Joanny Ziółeckiej  
„O Kapingu, który chciał być kolorowy”.Dzieci wspólnie narysowały  kolorowy portret Kapinga, przy którego wykonaniu  nie zabrakło śmiechu i świetnej zabawy.


„BOOM!Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”

W ramach akcji „Boom!Na komiksy i gry planszowe w bibliotece” odbyły się zajęcia z wykorzystaniem gier planszowych. Uczniowie dowiedzieli się jak działa mózg człowieka i dlaczego to właśnie gry są bardzo ważne w życiu małych i dużych. Bezbłędnie potrafili podporządkować  gry wybranym kategoriom. Dzieci wykazały się dużą  znajomością gier planszowych oraz komputerowych.
Kolejnymi zajęciami były „Historie pełne emocji”w oparciu o komiks z serii „Smerfy i świat emocji - Smerf, który  bał się ciemności”. Na dobry początek porozmawialiśmy o tym, jak się dzisiaj czują. Uczniowie bardzo chętnie się wypowiadali. Następnie  opowiedzieliśmy sobie, jakie znamy emocje i  wspólnie je podzieliliśmy na przyjemne i nieprzyjemne. Okazało się, że dzieci znają i uwielbiają komiksy.
W celu uporządkowania naszej wiedzy wykorzystaliśmy Wordwall. A na zakończenie wykonaliśmy wspólny, komiksowy plakat w Canvie.  






 

,,Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece – jak wziąć udział w projekcie dla przedszkolaków?
kliknij w napis

 

„Pasowanie na czytelnika"

 Dnia 03 listopada br. w naszej szkole odbyło sięuroczyste 
Pasowanie na czytelnika. 

Pani dyrektor  Jarosława Reclaff- Ptaszyńska powitała dzieci z klasy pierwszej.
Następnie starsze koleżanki i koledzy wcielili się 
w bajkowei baśniowe role w przedstawieniu pt.„Niedokończone zaklęcie ...."
Było kolorowo, ciekawie oraz niezwykle wesoło. Pierwszaczki z zaciekawieniem oglądały całe widowisko.
Na zakończenie uczennice klasy drugiej zaśpiewały piosenkę „Pociąg do książki". Po akcie pasowania dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki oraz słodkości.
W drugiej części uroczystości panie bibliotekarki przekazały dzieciom informacje na temat regulaminu wypożyczania książek, zasad postępowania z książką oraz zachowania się w bibliotece.
Po założeniu karty bibliotecznej dzieci z radością i prawdziwą dumą wypożyczały książki.

I tak właśnie biblioteka wzbogaciła się o nowych czytelników, a pierwszaki otrzymały możliwość korzystania ze skarbnicy wiedzy jaką jest książka.




 

 

Krótki regulamin konkursu
 

 

 

 

 






 

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

 Ferie zimowe to wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Chociaż śniegu jeszcze nie widać dobrze się przygotować i przypomnieć sobie  zasady bezpieczeństwa  na czas kiedy się pojawi, bądź kiedy wybierzemy się tam, gdzie już jest.

 Abyśmy szczęśliwie spędzili ten czas, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.

Pamiętajmy  jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
  • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
  • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
  • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
  • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
  • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
  •  Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
  •  Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
  • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Dobre rady na zimowe wypady !!!

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą nam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie  bezpiecznie.

 

 

 


Czy wiesz że....

 

 

Regulamin wypożyczania podręczników
w roku szkolnym 2021/2022


 


Kliknij

 

 


kliknij zdjęcie

Kaszubskie  Zwyczaje  Wielkanocne

 

Dzień Nowych Technologii w edukacji.

 

 

Dla klas 4-8:  https://view.genial.ly/605767f8904fc60d1b516610/presentation-new-york-presentation

 

 

 


 

Kliknij obrazek

 

 


PRZYDATNE  LINKI :)

      Drodzy Uczniowie,
poniżej strony online , z których warto skorzystać w ramach potrzeb edukacyjnych i czytelniczych :

Pasma edukacyjne TVP, TVP ABC i TVP Kultura – propozycje dla uczniów i nauczycieli
Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
Portal lektury.gov.pl
Biblioteka Cyfrowa Polona
Serwis Telewizji Polskiej
Serwis Polskie Radio Dzieciom
Lustro Biblioteki
E-podręczniki
Wolne lektury
Empik

W mediach( internecie, telewizji,radiu) zostało przygotowanych  mnóstwo materiałów, w których z całą pewnością każdy z Nas znajdzie coś interesującego dla Siebie.

                                                                                                                                             Biblioteka ZK w Łubianie

 


kliknij

 


kliknij

 


kliknij

 


kliknij 


wykreślanka - kliknij

 

Ważne informacje...

 



 

 

 

 

Imieniny